خبرنگاران تعلل کنندگان مقابل اجرای مصوبات دولت به مراجع قضایی معرفی می شوند

به گزارش مجله سلنا، تهران - خبرنگاران - معاون مالی وزارت کشور و دبیر شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور تاکید نمود: تعلل کنندگان و عوامل بازدارنده مقابل اجرای مصوبات دولت بی درنگ به مراجع قضایی معرفی می شوند.

خبرنگاران تعلل کنندگان مقابل اجرای مصوبات دولت به مراجع قضایی معرفی می شوند

به گزارش خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، بابک دین پرست روز چهارشنبه در حاشیه نشست حل و فصل نهایی آیین نامه ساماندهی مبادله کالا در بازارچه های موقت مرزی - موسوم به کولبری در محل وزارت کشور برگزار گردید، افزود: با دستور مستقیم وزیر کشور امروز علل عدم اجرایی شدن آیین نامه ساماندهی مبادله کالا در بازارچه های موقت مرزی که مرتبط با ساماندهی فعالیت های کولبران بوده و از سه سال قبل بارها در دولت مورد آنالیز نهاده شده و بازنگری شده است، مورد آنالیز دقیق کارشناسی نهاده شد.

دین پرست با بیان اینکه از امروز آیین نامه ساماندهی مبادله کالا در بازارچه های موقت مرزی موسوم به کولبری در سه استان مرزی آذربایجان غربی، کرمانشاه و کردستان اجرایی می گردد، توضیح داد: این مصوبه هیات وزیران با توجه به اعلام آمادگی گمرک، وزارت صمت و بانک مرکزی اجرایی خواهد شد و از این پس هیچ مانع و قصوری در مورد عدم اجرای آن پذیرفته نیست.

معاون مالی وزیر کشور افزود: در این جلسه مسئولان و نمایندگان وزارت صنعت، معدن تجارت، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرک جمهوری اسلامی ایران، بانک مرکزی، همچنین معاونین مالی استانداری های آذربایجان غربی، کرمانشاه و کردستان و مدیران ذیربط دستگاه های مسئول استانی(گمرک و صمت) حضور داشتند و به بیان نقطه نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

وی ادامه داد: در این جلسه نماینده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دو علت انتظار وزارت صمت برای تایید لیست کالاهای مشمول توسط بانک مرکزی و همچین عدم اتصال گمرک به سامانه جامع را به عنوان علل اصلی اجرایی نشدن تصویب نامه هیات وزیران اعلام کرد. نمایندگان وزارت صمت اعلام کردند مشکل خاصی در زمینه ثبت آماری 100 قلم کالای مشمول و همچنین مشخص تعرفه ها و اتصال به سامانه های مربوطه وجود ندارد و مشکل اصلی توقف فرایند اجرایی شدن تصویب نامه دولت را عدم ارتباط برخط گمرک با سامانه جامع، آن هم بدلیل نبود زیر ساخت های لازم و در نتیجه انجام فعالیت های مرتبط گمرکی به صورت دستی اعلام کردند.

وی افزود: همچنین نماینده بانک مرکزی در جلسه اعلام کرد که همه سامانه های مرتبط در بانک مرکزی راه اندازی شده و فعال بوده و هیچ مسئله ای برای مشخص منشا ارز کالاهای مشمول تصویب نامه نداریم.

معاون وزیر کشور افزود: مسوولین گمرک جمهوری اسلامی نیز اعلام کردند برای ترخیص کالاهایی که فرایند ثبت آماری و مشخص منشا ارز را طی نموده باشند، هیچ مسئله ای زیرساختی و عملیاتی در حال حاضر در مناطق مرزی نداریم، همچنین اعلام کردند که هم اکنون هیچ کالایی که این دو مرحله را طی نموده باشد، در گمرکات نداریم و اعلام آمادگی کردند که حتی اگر یک قلم کالای مشمول این تصویب نامه در گمرکات وجود داشته باشد، ظرف مدت 48 ساعت ترخیص می گردد.

وی با بیان اینکه متاسفانه به رغم تایید قطعی و اعلام آمادگی کامل دستگاه ها مبنی بر اینکه هیچ مسئله ای برای اجرای تصویب نامه وجود ندارد، اما عملا این مصوبه در استان ها کاملا متوقف مانده است، گفت: به هرحال ما اصل را بر صحت مباحث اعلامی دستگاه ها گذاشتیم و در جلسه مقرر شد این دستگاه ها از امروز بر فرآیند اجرایی شدن دقیق تصویب نامه نظارت نمایند.

معاون مالی وزیر کشور تاکید نمود: با توجه به اعلام آمادگی همه دستگاه های مسئول، چنانچه در اجرای این مصوبه هر مقام مسئولی تعلل و قصور نمایند، قطعا به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.

وی با بیان اینکه از امروز آیین نامه ساماندهی مبادله کالا در بازارچه های موقت مرزی موسوم به کولبری در چهار استان مرزی آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان و سیستان و بلوچستان اجرایی می گردد، توضیح داد: این مصوبه هیات وزیران با توجه به اعلام آمادگی گمرک، وزارت صمت و بانک مرکزی اجرایی خواهد شد و هیچ مانع و قصوری در عدم اجرای آن پذیرفته نیست.

دین پرست اعلام کرد: چند مشکل جزیی نیز در فرایند بخش اتصال سامانه و اجرای کار وجود دارد که مقرر شد در این خصوص گزارشی به وزیر کشور ارائه تا اصلاحات انجام پذیرد.

معاون هماهنگی امور مالی و توسعه منطقه ای وزارت کشور گفت: همچنین مقرر شد استانداری ها و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از امروز بر فرایند اجرایی شدن این مصوبه نظارت نمایند و از فردا هر 24 ساعت یک بار گزارش مرتبط با فرایند اجرای این مصوبه را به وزارت کشور ارائه دهند.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1160

به "خبرنگاران تعلل کنندگان مقابل اجرای مصوبات دولت به مراجع قضایی معرفی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تعلل کنندگان مقابل اجرای مصوبات دولت به مراجع قضایی معرفی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید