زنگنه: پنجره واحد نفتی برای تهاتر را پیگیری می کنم

به گزارش مجله سلنا، وزیر نفت از رئیس و هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خواست ترتیبی دهند تا با موضوع کمیسیون انرژی در یک بازه زمانی معین 4 سندی که ارائه شد مورد بررسی قرار گیرند.

زنگنه: پنجره واحد نفتی برای تهاتر را پیگیری می کنم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، بیژن نامدار زنگنه در پاسخ به پیشنهادات کنندگان با تایید پیشنهاد علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: بنده پیشنهاد آخر آقای زاکانی را قبول دارم، چرا که در این جلسه با انبوهی از نقدها و پیشنهادات روبرو شدم که در نمی توان در مدت زمان کوتاه پاسخگو باشم، بنابراین از رئیس مجلس و هیات رئیسه می خواهم تا ترتیبی دهند با موضوع کمیسیون انرژی در یک بازه زمانی معین در این راستا 4 سندی را که ارائه شد را مورد بررسی قرار دهم.

وی ادامه داد: در بحث متانول عمده مجوز های آن قبلا داده شده بود و ما نمی توانستیم آن ها را باطل کنیم، چرا که افراد صاحب حق شده بودند و فقط گفتیم از آن ها حمایت نمی کنیم، به این معنا که نمی توانند در اولویت دریافت وام از صندوق توسعه ملی قرار گیرند و اگر می خواهند تولید را ادامه دهند، چرا که در غیر این صورت قیمت متانول افت می کند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: طرح هایی که درحوزه پتروشیمی داریم، به این نکته اشاره دارد که متانول می تواند به پروپیلن تبدیل شود، چرا که در این صورت به مخزن طلا دست یافته ایم که در پی آن طیف وسیعی از اشتغال و مصنوعات ایجاد می شود. ضمن اینکه گفتیم در عسلویه حدود 4 تا 4.5 میلیون متانول تولید شود که هر سه تن متانول به یک تن پروپلین تبدیل می شود و انتخاب این منطقه هم به این دلیل بود که در کنار آب قرار داشت و بعد از آن این میزان تولیدات را با خط لوله تا مرکز ببریم، سپس بخشی از آن در حوالی شیراز به محصولات دیگر تبدیل شود که بزرگترین منطقه برای اتصال به شبکه اتوبان های شاه راه اصلی کشور و خط آهن است و بعد از آن تولیدات به جا های دیگر برود.

وی افزود: طرح دیگر وزارت نفت این بود که در بندر امیرآباد تولیدات انجام شود و 400 هزار تن پروپیلن به دامغان و خط آهن منتقل شود که از این طریق خراسان و شهر تهران را پوشش دهد.

زنگنه یادآور شد: در خصوص مباحث مطرح شده پیرامون فاز 11 پارس جنوبی اسناد را ارائه دهید، چرا که وزارت نفت تنها امضا کننده نبوده و تمام ارکان نظام در این خصوص رضایت داشتند و امضا کردند و من همه این امضا ها را دارم، ضمن اینکه همین الان پتروپارس فاز 11 را جلو می برد، اما به 0.2 میلیارد دلار پول نیاز دارد و اجرای فاز اول فرزاد نیز به 2.2 میلیارد دلار پور نیاز دارد. از سوی دیگر در قانون برنامه ششم توسعه آمده که 200 میلیارد دلار باید در صنعت نفت خرج شود که 110 میلیارد از منابع مختلف و 80 میلیارد دلار از منابع خارجی تامین می شود.

وزیر نفت توضیح داد: در خصوص قرارداد با توتال ما به تکنولوژی آن ها نیاز داشتیم، ضمن اینکه موضوع فشارافزایی که یکی از کنندگان به آن اشاره کرد، با افت تولید در پارس جنوبی روبرو می شود و در سال های آینده مشکل ایجاد می کند، ضمن اینکه ما در سند تراز مصرف و تولید گاز آوردیم هر فاز پارس جنوبی به 1 میلیارد دلار برای جلوگیری از افت تولید نیاز دارد. از سوی دیگر نکته ای که باید درخصوص انعقاد قرارداد با توتال فرانسه به آن اشاره کنم این است که چینی ها هم از تکنولوژی مورد نیاز در این بخش برخوردار نبودند، علاوه بر آن نه تنها توتال بلکه چینی ها هم به دلیل تحریم حاضر نشدند برای فعالیت در این بخش همکاری کنند.

وی در ادامه به این نکته اشاره کرد که وزارت نفت فاز او این پروژه را انجام داده و برای فاز 2 فشارافزایی نیز به دنبال راهکار است.

زنگنه با اشاره به شرایط حقوق و دستمزد که یکی از کنندگان به آن اشاره کرده بود، گفت: ما هم قبول داریم که در این زمینه مشکل داریم، ضمن اینکه در تمام مصوبات به تمام شرکت های مشمول اشاره می شود. از سوی دیگر در خصوص تقویت پژوهشگاه ها و اذهان نخبگان، من اختیار فرماندهی وزارتخانه های کشور و نیرو را ندارم، از سوی دیگر موضوع مسئولیت اجتماعی نفت اصطلاحی بود که این وزارتخانه اولین بار بدان اشاره کرد و کار های مثبتی در این زمینه انجام داد، اما همچنان با مشکل منابع روبرویم.

زنگنه در خصوص صادرات گاز به همسایگان گفت: در این زمینه نظراتی داریم و مشکلاتی نیز وجود دارد که با کمک یکدیگر باید آن ها را رفع کنیم، اکنون زمان همدلی است تا کار ها پیش برود.

مقابل زیاده خواهی ترکمنستان ایستادیم

وزیر نفت در خصوص مسئله ترکمنستان خاطرنشان کرد: از آنجائیکه ترکمنستان گاز ایران را قطع کرده در مقابل آن ها ایستاده ایم، این کشور 4 بار در گذشته این اقدام را انجام داده بود و هربار امتیازاتی از ما گرفته بود، اما این بار گفتیم امتیازی نمی دهیم و آن ها به داوری رفتند که البته دستاوردی برای آن ها نداشت به دلیل این مقاومت، ما نباید تنبیه شویم بلکه باید تحسین شویم.

وی افزود: در بخش گاز فلر کار مهمی کردیم و بقیه آن را نیز گفته ام که در چه زمانی به نتیجه می رسد.

نابودی بهینه سازی مصرف سوخت چه علتی داشت؟

زنگنه در خصوص بهینه سازی مصرف سوخت ادامه داد: چیزی که بهینه سازی مصرف سوخت و ماده 12 قانون را نابود کرد تبصره 14 بود که تمام منابع را خرج یارانه کرد و مقدار کمی برای بهینه سازی باقی گذاشت که آن هم تخصیص داده نمی شود.

وزیر نفت با بیان اینکه اشاره حسین زاده عضو کمیسیون انرژی به مسئله فشار افزایی پارس جنوبی درست است، گفت:، اما در مسئله صادرات گاز به عمان تمام اختیارات برای احداث خط لوله در آب های عمیق را به قرارگاه دادیم، اما عمق آب در آن منطقه بالای هزار متر است و فعلا این توانایی را نداریم حتی روس ها نیز چنین توانایی را ندارند و تنها دو شرکت می توانند این کار را انجام دهند.

پنجره واحد نفتی برای تهاتر را پیگیری می کنم

وی با بیان اینکه پنجره واحد نفتی برای تهاتر را پیگیری می کنم، افزود: اصل در این است که CNG سوخت اصلی باشد. در خصوص LPG که کپسول گاز مردم است در برخی جا ها به مردم ظلم می شود و تدابیری اندیشیده شده تا هر ماه 4 کپسول به مردم داده شود.

زنگنه گفت: برخی دوستان برای گازوئیل کشاورزی ابراز نگرانی می کنند و من نیز با آن ها هم داستان هستم، قرار است ابلاغیه ای را تهیه کنیم تا در صورت بروز اختلاف میان وزارت جهاد کشاورزی و نفت هرچه استاندار و فرماندار گفتند اقدام شود، زیرا باید رضایت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و سوخت جلب شود.

جاسک باید هاب انرژی شود

وی افزود: جاسک باید هاب انرژی شود و ستاد اجرایی یک پالایشگاه را در جاسک احداث می کند.

زنگنه گفت: تامین خوراک پالایشگاه برای ما اولویت است و هرکسی که از ما نفت خام و یا میعانات می خواهد حاضریم با وی قرارداد مستقیم ببندیم و هم در بورس عرضه کنیم.

ظرفیت تولید پتروشیمی کشور تا سال 1404 به 37 میلیارد دلار خواهد رسید

وزیر نفت ادامه داد: سوال شد که ما در وزارت نفت به بورس انرژی اعتقاد داریم یا خیر؟ که باید در پاسخ بگویم براساس گزارش رئیس بورس انرژی، امسال 7 میلیون تن در مدت 5 ماه فرآورده در بورس انرژی فروخته شده است. این آمار به این معنی است که ما به بورس انرژی و حتی نفت خام اعتقاد داریم. کنندگان می توانند برای اطمینان خاطر از اینکه وزارت نفت در جهت منویات آن ها حرکت می کند، در تمامی مذاکرات حضور داشته باشند و از نزدیک عملکرد ما را مشاهده کنند. ما برای شما اتاق تاریک نداریم، اما برای دشمنان داریم. پرسنل ما شبانه روز زحمت می کشند، شما می توانید عملکردمان را از تمام دستگاه های مرتبط پرس و جو کنید.

زنگنه با اشاره به اینکه گازرسانی به مناطق مختلف کشور با قدرت انجام می شود، افزود: طبق مصوبات شورای اقتصاد هزینه های یک انشعاب گاز نباید به 20 میلیون تومان برسد، در حالی که هزینه انشعاب در برخی از مناطق به 100 میلیون می رسد که توجیهی ندارد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم در پاسخ به سوال یکی از کنندگان در این خصوص که صادرات محصولات پتروشیمی، مشکل تحریمی ندارد، گفت: همه بخش ها تحریم هستند، اما برای صادرات هیچ جا از اسم ایران استفاده نمی شود. چندین بار سند ها با معینات عوض می شود. در گزارش امروز برنامه های خود را برای دور زدن تحریم ها توضیح ندادم، چرا که نقشه عملیات ما لو می رفت.

هیچ کننده ای از ما تشکر نکرد!

وی با اشاره به سوال یکی از کنندگان درخصوص رابطه نفت با علم و فناوری در حوزه نفتی گفت: این سوال نیازمند زمان زیادی برای توضیح است، ما برای اقتصاد پتروشیمی چه کاری باید انجام می دادیم که ندادیم؟ سال دیگر ظرفیت تولید پتروشیمی کشور به 5 میلیارد دلار و تا سال 1404 به 37 میلیارد دلار خواهد رسید. این موضوعی است که رهبر معظم انقلاب هم نسبت به آن ابزار خشنودی کردند. می دانیم که باید بالاتر از این ارقام کار کنیم، اما نباید همه تلاش های ما نادیده گرفته شود. از ما تشکر کنید و بعد بگویید که باید بیشتر کار کنید، نه اینکه مدام بر سر ما بزنید! بیایید مجموع صادرات نفتی و فرآورده ها را با تحریم های قبلی مقایسه کنید و ببینید در چه شرایطی قرار داریم. من نمی توانم برخی از موضوعات را علنی اعلام کنم، اما شما می توانید خصوصی بیایید و اقدامات ما را مشاهده کنید.

زنگنه توضیح داد: من می دانم شما افراد منصفی هستید و صحبت های شما از روی فشار است، اما واقعا حتی یک نفر هم نباید از ما تشکر کند؟ و خستگی به تن بچه هایمان بماند. این ها مجاهدین و سربازان گمنام این راه هستند.

وزیر نفت با اشاره به صحبت های یکی از کنندگان درخصوص اینکه وزارت نفت اطلاعات میادین نفتی را به قطری ها داده است، گفت: ما براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی در سال 96، درخصوص نحوه ارائه اطلاعات عمل کردیم. از طرفی گفته شده ما برنامه توسعه انرژی را ارائه نکردیم، در حالی که این برنامه را دولت تصویب کرده است. همچنین ماده 12 قانون رفع موانع تولید را هم در گزارش خود توضیح دادم.

زنگنه با بیان اینکه سهمیه بندی بنزین را بنده لغو نکردم، بلکه تصمیم دولت بوده و مجلس هم در آن زمان هیچ مخالفتی نکرد، اظهار کرد: لغو سهمیه بندی بنزین در 6 خرداد 1394 تصویب و بنزین با تصمیم دولت تک نرخی شد و هیچکس هم به آن اعتراضی نکرد، حال بعد از گذشت 5 سال می گویند چرا این موضوع تصوب شده است. افزایش بنزین هم ناشی از لغو سهمیه بندی نبوده که در ادامه گزارش خود توضیح خواهم داد. باید کارگروهی تشکیل شود و پس از بحث و گفتگو و شنیدن شدن صحبت های طرفین، جمع بندی جلسه به رئیس مجلس و دیگر کنندگان داده شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1159

به "زنگنه: پنجره واحد نفتی برای تهاتر را پیگیری می کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: پنجره واحد نفتی برای تهاتر را پیگیری می کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید