خطر عفونت روده با رژیم غذایی پرچرب

به گزارش مجله سلنا، تهران (پانا) - محققان می گویند، رژیم های غذایی حاوی چربی زیاد و فیبر کم تعداد باکتری های روده را کاهش می دهد و ممکن است خطر بیماری التهابی روده، سندرم متابولیک و سرطان را افزایش دهد.

خطر عفونت روده با رژیم غذایی پرچرب

به گزارش ایسنا، در یک مطالعه جدید که بر روی موش ها انجام شد، محققان دریافتند که یک رژیم غذایی به سبک غربی که مملو از چربی و غذاهای کم فیبر است، منجر به عفونت های مداوم می گردد. همچنین موش هایی که عفونت های مداوم داشتند، ماه ها پس از ابتلا به عفونت اولیه، مقاومت به انسولین پیدا کردند.

جامعه میکروارگانیسم هایی که در روده انسان زندگی می نمایند، معروف به میکروبیوم روده، خدمات گسترده ای را به میزبانان خود ارائه می دهند و یکی از فواید میکروبیوتای روده سالم این است که از روده عظیم در برابر باکتری های بیماری زا محافظت می نماید.

بعضی از دانشمندان بر این باورند که یک رژیم غذایی به سبک غربی، سرشار از چربی و کربوهیدرات های ساده اما دارای فیبر کم، ممکن است مقادیر کافی فیبر برای پشتیبانی از میکروبیوم روده را کاهش دهد. آن ها شواهدی را ذکر می نمایند که رژیم های غذایی بسیار پردازش شده و با فیبر کم با افزایش شیوع بیماری التهابی روده، سندرم متابولیک و سرطان در ارتباط است.

یکی دیگر از مزایای بهداشتی که میکروبیوتای روده فراهم می نماید دفاع از روده عظیم در برابر باکتری های بیماری زا است. این دفاعیات پنهان تنها پس از گذراندن دوره آنتی بیوتیک آشکار می گردد که با ایجاد اختلال در میکروبیوم روده، می تواند بیماران بیمارستان را در برابر عفونت با عوامل بیماری زای بالقوه تهدید کند.

تیمی از محققان دانشگاه ایالتی جورجیا در آتلانتا حدس زدند که کولون های افرادی که رژیم غذایی غربی دارند ممکن است مستعد استعمار با باکتری های منتقله از غذا مانند سویه های بیماری زا باشند. هنگامی که دانشمندان فرضیه خود را در موش آزمایش کردند، دریافتند رژیم غذایی به سبک غربی موجب این اختلال است و در پی آن مقاومت به انسولین و نشانه اولیه دیابت نوع 2 ایجاد می گردد.

محققان در مقاله خود نوشتند: با این حال، بارزترین نتیجه مصرف رژیم غذایی به سبک غربی که مملو از چربی و کم فیبر است، عدم توانایی مکرر موش ها در پاک سازی عامل بیماری زا است. در این پژوهش تمام موش هایی که رژیم غذایی غلات داشتند، ظرف 3 هفته از ابتلا به بیماری اولیه، باکتری از روده آن ها پاک شد، اما 40 درصد از موش هایی که به سبک غربی تغذیه شده بودند، 8 هفته بعد دچار عفونت شدند.

موش های گروه رژیم غذایی مبتنی بر غلات نیز کاملاً در برابر عفونت مجدد مقاوم بودند. در مقابل، کسانی که از رژیم پرچرب و کم فیبر استفاده نموده بودند و در ابتدا از عفونت بهبود یافتند، دوباره مستعد تکرار عفونت های مزمن با باکتری شدند.

به علاوه، دانشمندان شواهدی از مقاومت به انسولین و التهاب درجه پایین در موش های تحت رژیم غربی که به عفونت مزمن مبتلا شده بودند، یافتند. با این حال، التهاب درجه پایین از نظر آماری معنادار نبود.

این مطالعه تنوع میکروبیوم انسانی را در میان جمعیت بالای تغذیه شده با رژیم غربی نشان داد، اما سوالاتی را برای تحقیقات بیشتر مطرح می نماید. اینکه چگونه جمعیت میکروبی هر یک از ما در طول زندگی متفاوت است و آیا الگوهای غلبه توسط میکروب های مفید همان نمونه هایی است که توسط میکروب های بیماری زا نشان داده می گردد؟ سوالاتی از این دست در مطالعات بعدی باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1765

به "خطر عفونت روده با رژیم غذایی پرچرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر عفونت روده با رژیم غذایی پرچرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید