درخواست فوری شورای عالی امنیت ملی از مجلس یازدهم

به گزارش مجله سلنا، رئیس کمیته دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال مجلس گفت: شورای عالی امنیت ملی طی نامه ای به مجلس خواستار تدوین و تصویب قوانین مورد نیاز در حوزه صوت و تصویر فراگیر با قید فوریت شده است.

درخواست فوری شورای عالی امنیت ملی از مجلس یازدهم

به گزارش مهر، مجتبی توانگر رئیس کمیته دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال مجلس، با بیان اینکه باید نظارت صدا و سیما بر صوت و تصویر فراگیر، قانونمند گردد، اظهارداشت: شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی فضای مجازی، مجلس مخصوصا کمیسیون مالی، اصل 90 و فرهنگی مجلس خواستار آن هستند که با یک قاعده و قانون مشخص نظارت بر سکو های پخش فیلم انجام گردد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضع نمایندگان مجلس درخصوص نظارت بر VOD ها گفت: اخیرا طی صحبتی با جناب آقای پژمانفر رییس محترم کمیسیون اصل نود مجلس، ایشان بر ضرورت تعریف کردن صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی و نیز روشن شدن چارچوب و ملاک های نظارت بر تولید محتوای سینمای خانگی تاکید داشتند. آقای پژمانفر نیز که اخیرا جلسه ای با نهاد های مختلف راجع به این موضوع برگزار نموده اند با این موضوع موافق بوده و تدوین قانون برای صوت و تصویر فراگیر و نیز VOD ها ضروری می دانند.

توانگر با تاکید بر اینکه صدا و سیما حاضر نیست قانون پیشنهادی خود برای صوت و تصویر فراگیر را ارایه نماید، گفت: تفسیر دوستان در سازمان صدا و سیما از حیطه صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی بسیار موسع و حالت یله و رها بوده و عملا به نظر مسوولین این سازمان، هر آنچه صوت و تصویر که در اینترنت منتشر می گردد باید از سازمان صدا و سیما اخذ مجوز نموده و حتی پست های اینستاگرام مرتبط با فیلم هم از سوی سکو ها با صداوسیما تنظیم گردد.

وی اضافه کرد: بدیهی است که این تفسیر در تداخل با مسئولیت ها و اختیارات سایر ارکان مانند مرکز ملی فضای مجازی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است و بر فرض محال اگر چنین باشد، باید مرکز ملی فضای مجازی و وزارت فرهنگ، وزارت ارتباطات، سایر نهاد های ذی مدخل در حوزه خدمات محتوایی را منحل کنیم و اختیارات و مأموریت هایشان را به سازمان صدا و سیما محول کنیم! که واضحا کاری نشدنی و عبث است.

عضو شورای عالی راهبری فناوری و تولیدات دانش بنیان اضافه کرد: به علاوه با توسعه روزافزون فناوری این تفسیر علاوه بر مسائل نظری و قانونی، حتی عملی هم نیست؛ برای نمونه با توسعه فناوری متاورس یا پلتفرم های خارجی، سازمان صدا و سیما چگونه می خواهد بر محتوای منتشر شده در آن ها نظارت کند یا برای آن ها مجوز صادر کند؟ مگر اینکه مطابق معمول که دست مان به بازیگران خارجی نمی رسد عرصه را بر بازیگران اقتصاد دیجیتال در داخل کشور تنگ نماییم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مکاتبات نهاد های بالادستی بر قاعده مند شدن نظارت بر صوت و تصویر فراگیر گفت: چندی پیش شورای عالی امنیت ملی نیز طی نامه ای به مجلس شورای اسلامی ضمن بیان تحلیلی شرایط، فرصت ها و چالش های این صنعت برای کشور و با نگاهی مثبت به این صنعت خواستار این شده که با قید فوریت، اقدامات لازم برای تدوین، تنظیم و تصویب قوانین مورد نیاز در زمینه صوت و تصویر فراگیر به عمل آید.

توانگر اضافه کرد: به نظر می رسد اجماع کاملی میان بزرگان نظام که تصمیم گیرندگان اصلی حوزه فضای مجازی هستند از باب ضرورت قانون گذاری برای حوزه صوت و تصویر فراگیر و تعریف آن ایجاد شده است.

وی به مسوولین صدا و سیما پیشنهاد کرد: دوران اینکه با نگاه بسته و نظارتی بدون چارچوب بخواهیم، پلتفرم های دانش بنیان، اینترنتی و اقتصاد دیجیتال را تنظیم گری کنیم گذشته؛ بایستی با هم اندیشی و مصاحبه با همه اجزای این اکوسیستم در جهت افزایش غنای محتوا های تولید شده در فضای مجازی کمک کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 12 بهمن 1401 بروزرسانی: 12 بهمن 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2335

به "درخواست فوری شورای عالی امنیت ملی از مجلس یازدهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست فوری شورای عالی امنیت ملی از مجلس یازدهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید