دولت از ظرفیت های کسب وکارهای نوپا برای گذر از بحران کرونا استفاده کند

به گزارش مجله سلنا، با شدت دریافت شیوع کرونا در کشور و تحت تأثیر قرار دریافت بسیاری از مشاغل خرد و کلان، چهارم اسفندماه 1398 بود که هیات دولت تصمیم گرفت تا کارگروه بررسی و مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا را تشکیل دهد؛ جلسات این کارگروه به ریاست محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهوری برگزار می شود و اعضای هیات رئیسه اتاق ایران از صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادی خواسته اند تا درزمینه کاهش آثار مخرب کرونا بر کسب وکارهای کوچک و متوسط پیشنهاد واقع بینانه ارائه دهند تا این ستاد بتواند برای جلوگیری از آسیب ها برنامه ریزی دقیق تر و منسجم تری داشته باشد.

دولت از ظرفیت های کسب وکارهای نوپا برای گذر از بحران کرونا استفاده کند

در همین زمینه افشین کلاهی در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران بر این باور است در شرایطی که مردم به دلیل شیوع کرونا مجبور به قرنطینه خانگی هستند، ضروری است که دولت از ظرفیت کسب وکارهای نوپا به نفع مردم و در راستای ارائه خدمات خود استفاده کند.

رئیس کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران تأکید می کند: در شرایطی که بسیاری از افراد از ترس ابتلا به ویروس کرونا به سرکار نمی فرایند و مردم مدام تشویق به قرنطینه خانگی می شوند، دولت می تواند از کسب وکارهای نوپا در زمینه ایمن سازی، آموزش، فروش و ارائه کالاها خدمات به مردم استفاده کند و خلأهایی را که به دلیل عدم مراجعه حضوری میان صاحبان کسب وکارها و مشتریان آن ها پیش آمده، جبران کند.

کلاهی در ادامه می گوید: عمده چالش کسب وکارهای نوین همان مشکلاتی است که فعالان اقتصادی در فضای کسب وکار با آن روبرو هستند. تا زمانی که فضای کسب وکار بهبود نیابد، نمی توان انتظار رونق استارت ها را داشت. در همین زمینه او پیشنهاد می دهد تا قوانینی که این روزها در حمایت از کسب وکارهای کشور قرار است اجرایی شود، در حوزه کسب وکارهای نوپا هم پیاده شود. ازجمله اینکه برخی قوانین مرتبط با بیمه، اقتصادیات یا سررسید اقساط در شرایط فعلی باید بازبینی شود.

رئیس کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران بابیان اینکه شرایط فعلی اقتصاد کشور در حالت فورس ماژو قرار گرفته است، تأکید داشت: در این شرایط ضروری است که کارفرماها به خصوص کارفرماهای دولتی بند فورس ماژو را در قراردادهای خود فعال کنند یا حداقل یکتا دو ماه به قراردادهایی که مهلت تحویل کالا یا خدمات آن ها گذشته، زمان اضافه داده شود. هرچند با شرایط حاضر به نظر من حدود 3 تا 4 ماه زمان خواهد برد تا فعالان اقتصادی بتوانند مجدد به کار خود برگردند و ثبات قبل را در پیش گیرند.

کلاهی همچنین گفت که کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران در حال حاضر مشغول تخمین خسارت های واردشده به کسب وکارهای نوپا به واسطه شیوع بیماری کرونا در کشور است. او همچنین افزود: عمده مشاغلی که در حوزه عرضه خدمات به مردم مشغول فعالیت هستند، از شرایط فعلی متضرر شده اند و در برخی حوزه، مشتریان آن ها به صفر رسیده است.

او همچنین با اشاره به برگزاری برخی نمایشگاه های بین المللی و برنامه ریزی برای بازدید هیات های خارجی، پیشنهاد می دهد تا فعلاً برنامه های این چنینی به تعویق بیفتد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 771

به "دولت از ظرفیت های کسب وکارهای نوپا برای گذر از بحران کرونا استفاده کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت از ظرفیت های کسب وکارهای نوپا برای گذر از بحران کرونا استفاده کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید