زن امروز، الگوی ِ امروزی دارد؟

به گزارش مجله سلنا، زن امروز سخت می تواند الگو امروزیش را بیان کند. این بدین معنی نیست که زنانی نداریم که قابلیت الگو شدن ندارند. اما باید قبول کنیم زنان پیروز، کارآمد و تراز انقلاب را خوب معرفی نکرده ایم.

زن امروز، الگوی ِ امروزی دارد؟

گروه دانشگاه خبرنگاران، فاطمه کول؛ امروز از هر بانویی که بپرسید الگویت کیست! سریع پاسخ می دهد ،حضرت زهرا (س)،حضرت زینب(س) ،شکی بر آن نیست که این دو بانو دارای رفیع ترین،والاترین مرتبه معرفتی،دینی هستند و دارای اندیشه های بلند و رفیع هستند .

ولی در این حال تفسیر نشدن این قله های رفیع برای زن امروز یکی از مسائلی است که باید به آن پرداخت ،دختر امروز که بیشتر گزاره های شنیده از آن بزرگواران محدود به چند مراسم عزا و روضه میشود و از منظومه فکریشان زیاد صحبتی نمیشود.

مرتبه و ابعادِ شخصیتی فاطمه زهرا(س) برای بسیاری از بچه مسلمان های ما تنها در روضه پهلوی شکسته، در و دیوار و آتش خلاصه شده است. همین خود نشان از مظلومیت این بانوی بزرگ عالم است. عده ای نمی گذارند تصویر فاطمه دغدغه مند در سیاست، حکومت و عدالت برجسته شود. چرا که نفعشان در عدمِ کنش گری و مهجوریتِ زن مسلمان است.

مثلا در روایتی داریم که زنان را بهتر است مردان نامحرم نبینند ،این روایت شاید در نگاه اول این طور بنظر برسد آن حضرت مخالف حضور اجتماعی زنان هستند. حال آن که آن بانوی بزرگوار از موثرین زنان در اندیشه ،فکر ،سیاست و فرهنگ زمان خودشان بوده اند. ایشان کرسی تدریس داشتند و حتی آقایان هم حضور داشتند.

برای تدریس به خانه های مردم می رفتند ،در ماجرای غصب ولایت ،با حضور میدانی و عملیاتی ،موج آفرینی سیاسی و فرهنگی می کنند و.... همین بانویی که امام حسن و حسین (ع)را تربیت می کند و چنین موثر در فضای اجتماعی است تاکید می کند که وجه همت زن ،نباید خودنمایی و به چشم تمدن در نگاه نامحرمان باشد.

زن امروز سخت می تواند الگو امروزیش را بیان کند .این بدین معنی نیست که زنانی نداریم که قابلیت الگو شدن ندارند .

اما باید قبول کنیم زنان پیروز ،کارآمد و تراز انقلاب را خوب معرفی نکرده ایم. ما هنوز نتوانسته ایم زن تراز را به درستی معرفی کنیم. ما هنوز نتوانسته ایم زن مسلمان انقلابی که با تحقق بخشیدن به نظریه مقاومت،نگرش اسلام زن و هویت والای او را زنده کرده اند را درست معرفی کنیم.

فاطمه کول - کارشناسی مامایی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط خبرنگاران نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1438

به "زن امروز، الگوی ِ امروزی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زن امروز، الگوی ِ امروزی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید