معافیت های مالیاتی برای صادرات منوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات شد

به گزارش مجله سلنا، تهران (پانا) - نمایندگان مجلس برخورداری از معافیت های مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات کالاها و خدمات و هرگونه جایزه و مشوق های صادراتی را منوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه مالی کشور دانستند.

معافیت های مالیاتی برای صادرات منوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات شد

نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه 15 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان آنالیز بخش هزینه ای لایحه بودجه سال 1401 کل کشور با بند (ق) تبصره 6 این لایحه موافقت کردند.

در جریان آنالیز جزء 5 بند (ق) تبصره 6 ماده واحده لایحه بودجه 1401 کل کشور، از آنجا که این جزء مغایر با ماده 141 قانون اقتصادیات های مستقیم و ماده 37 قانون برطرف موانع فراوری بود، برای تصویب به دو سوم رأی نمایندگان احتیاج داشت که وکلای ملت با 161 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 210 نماینده حاضر در صحن با این جزء موافقت کردند.

براساس بند (ق) تبصره 6 ماده واحده لایحه بودجه 1401 کل کشور؛

5- برخورداری از معافیت های اقتصادیاتی برای عایدیهای حاصل از صادرات کالاها و خدمات و هرگونه جایزه و مشوقهای صادراتی منوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور است.

حداکثر فرصت برطرف تعهد ارزی کالاها و تجهیزات مورد استفاده در پروژه های خدمات فنی و مهندسی یک سال پس از دریافت صورت شرایط تأیید شده به وسیله سازمان توسعه تجارت است. درخصوص پروژه هایی که به صورت B.O.T و B.O.O.T و EPCF و اعتبار تأمین کننده اجرا می گردد، برطرف تعهد ارزی پس از تحویل قطعی پروژه با تأیید سازمان توسعه تجارت خواهد بود. در هر صورت صادرکننده موظف است در سرانجام مهلت فوق الذکر ارز حاصل از صادرات را به هر یک از روش های قابل قبول از جمله فروش در سامانه های نیما و سنا و واردات در برابر صادرات اقدام نماید.

6- وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است در راستای هدفمندسازی معافیت های اقتصادیاتی و گمرکی و شفاف سازی حمایتهای اقتصادی، سیاست اعتبار اقتصادیاتی و گمرکی با نرخ صفر را جایگزین معافیت های قانونی اقتصادیاتی مصرح در قانون اقتصادیات های مستقیم و قانون امور گمرکی کرده و لیست تمامی معافیت های اقتصادیاتی و گمرکی و مقدار معافیت آنها را معین نماید. این لیست باید شامل حوزه فعالیت اشخاص، مقدار عایدی اقتصادیاتی و گمرکی چشم پوشی شده در اثر این معافیت ها و استناد قانونی این معافیت ها باشد.

گزارش این جزء هر سه ماه یکبار به کمیسیون های برنامه و بودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات کشور ارائه می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2182

به "معافیت های مالیاتی برای صادرات منوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معافیت های مالیاتی برای صادرات منوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید