هزینه پسماند شهرداری در ساختمان بر عهده کیست؟

به گزارش مجله سلنا، مسئله مربوط به پسماند شهرداری و پسماندهای خانگی همیشه موضوع ﭘﯿﭽﯿﺪه ای در ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﺷﻬرﻫﺎ ﺑﻮده اﺳﺖ.ﺑﻪ ﻋﻠﺖ وجود مواد متفاوت از جمله (ﺷﯿﺸﻪ، ﻓﻠﺰ، ﮐﺎﻏﺬ، ﭘﻼﺳﺘﯿﮏ، ﻣﻮاد آﻟﯽ و …) در این پسماندها و اﺧﺘﻼط ﮐﺎﻣﻞ اﯾﻦ ﻣﻮاد با یکدیگر همیشه ﻣﺸﮑﻼت ﻣﺘﻌﺪدی به وجود می آید. آنچه که امروز قرار است ما در این مقاله و در خصوص آن صحبت کنیم مربوط به هزینه های پسماند و عوارض شهرداری در ساختمان است و این که این هزینه ها بر عهده چه کسی است؟پس برای به دست آوردن اطلاعات لازم در این زمینه تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

هزینه پسماند شهرداری در ساختمان بر عهده کیست؟

عوارض پسماند به چه معناست و به چه نهادی تعلق می گیرد؟

کلمه عوارض که در لغت به معنای حادثه و پیشامد است، معنای دیگری دارد که مالیات نام دارد.اما در واقعیت، معنای حقوقی آن کاملا با مالیات فرق دارد .فرق عمده عوارض با مالیات در این است که به عنوان جبران هزینه هایی که یک موسسه عمومی مثل شهرداری در مقابل کار یا خدمتی که برای ما انجام می دهد باید پرداخت گردد. در حقوق ایران عوارض مختص شهرداری است و شهرداری در قبال انجام خدمات از شهروندان دریافت می دارد و مهمترین منبع عایدی شهرداری محسوب می گردد.

عوارض پسماند شامل رفت و روب و جاروکردن و بعلاوه جمع آوری و حمل و دفع پسماندهای شهری اعم از پسماندهای مسکونی تجاری و اداری می باشد که این کار به وسیله شهرداری انجام می گردد.شهرداری در قبال انجام این کار هزینه ای دریافت می نماید که همان عوارض پسماند نام دارد. عوارض پسماند را چه واحد تجاری باشد و چه مسکونی و غیره برعهده کسی است که از ملک استفاده می نماید.

هزینه عوارض پسماند و عوارض شهرداری بر عهده موجر است یا مستاجر؟

همانطور که اطلاع دارید هر خانه ای در طول زمان ممکن است به دلایل متفاوتی احتیاج به تعمیر پیدا کند و یا هزینه هایی جانبی ای دارد که باید پرداخت گردد. گاهی اوقات ممکن است این سوال پیش بیاید که پرداخت این هزینه ها بر عهده موجر است یا مستاجر!البته ممکن است بر سر همین موضوع مشکلاتی بین صاحب خانه و مستاجر نیز پیش بیاید به همین علت سعی کردیم در این مقاله معین کنیم که پرداخت بخشی از این هزینه ها که شامل هزینه پسماند و عوارض شهرداری می گردد بر عهده چه کسی است.

مطابق قانون و عرف پرداخت هزینه هایی مانند قبوض آب، برق، گاز و تلفن و فاضلاب مربوط به هر واحد که ساکنان آنجا از آن استفاده نموده اند، بر همان واحد است خواه فرد صاحب ملک باشد و خواه این که مستاجر باشد.پرداخت هزینه هایی مانند تعمیر و سرویس آسانسور و هزینه شارژ ساختمان نیز با مستأجر خواهد بود و در نهایت پرداخت عوارض سالانه پسماند شهرداری نیز بر به عهده مستأجر می باشد و در عوض پرداخت هزینه های سالانه عوارش شهرداری بر عهده موجر می باشد.

نتیجه گیری:

با مطالعه این مقاله متوجه شدیم عوارض پسماند و عوارش شهرداری مبلغی است که ما باید در قبال خدماتی که شهرداری برای ما انجام می دهد پرداخت کنیم.جدا از نقشی که موجر یا مستاجر در ملک دارند، پرداخت هزینه پسماند شهرداری برعهده کسی است که در حال حاضر در ملک ساکن است و از آن جا استفاده می نماید.امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

بیشتر بخوانید:

هزینه تعمیر کولر بر عهده مستاجر است یا موجر؟

منبع: هومتیک
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2239

به "هزینه پسماند شهرداری در ساختمان بر عهده کیست؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "هزینه پسماند شهرداری در ساختمان بر عهده کیست؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه پسماند شهرداری در ساختمان بر عهده کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید