واکسن اسپوتنیک وی بالاتر از فایزر قرار گرفت

به گزارش مجله سلنا، شرکت سازنده واکسن روسی اسپوتنیک وی اعلام کرد که این واکسن از از نظر تأییدیه های قانونی در رده دومین واکسن محبوب علیه بیماری کووید - 19 در جهان قرار گرفت.

واکسن اسپوتنیک وی بالاتر از فایزر قرار گرفت

به گزارش ایرنا؛ حساب توئیتری این واکسن روسی روز جمعه با اعلام این خبر نوشت: اسپوتنیک وی اکنون از نظر تأییدیه های قانونی دومین واکسن کووید محبوب در جهان است. از این اعتماد متشکریم.

واکسن اسپوتنیک وی ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده ها کشور دیگر استفاده می شود.

بر همین اساس واکسن روسی اسپوتنیک وی با پشت سر گذاشتن فایزر به دومین واکسن کرونای جهان از نظر تعداد تأییدیه های قانونی تبدیل شد.

به گزارش رسانه های روسی، واکسن AstraZeneca در حال حاضر با تایید در 49 کشور نخستین واکسن کرونای جهان از نظر تعداد تاییدیه است. در این رتبه بندی اسپوتنیک وی با 45 کشور در رتبه دوم و فایزر با 43 کشور در رتبه سوم قرار دارند. در رتبه های بعدی واکسن مدرنا (19 کشور) و سپس سه واکسن چینی، Sinopharm (18 کشور)، Sinovac (16 کشور) و CanSino (4 کشور) قرار دارند.

سومین محموله از واکسن اسپوتنیک وی به میزان 200 هزار دوز دیروز (پنجشنبه) از مسکو به ایران ارسال شد.

محموله های اول و دوم 16 و 30 بهمن به میزان 120 هزار دوز به ایران ارسال و بر اساس قرارداد امضا شده بین وزارت بهداشت ایران و صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه صد ها هزار دوز دیگر از واکسن اسپوتنیک وی به تدریج به ایران ارسال می شود.

واکسیناسیون شهروندان جمهوری اسلامی ایران برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید19 با واکسن اسپوتنیک وی از روسیه 21 بهمن آغاز شده است.

به گفته کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه قرار است بزودی خط تولید مشترک این واکسن در ایران آغاز شود.

منبع: فرارو
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1666

به "واکسن اسپوتنیک وی بالاتر از فایزر قرار گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن اسپوتنیک وی بالاتر از فایزر قرار گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید