ورود محموله سنگین واکسن کرونا به کشور؛ امشب

به گزارش مجله سلنا، تهران (پانا) - وزیر بهداشت با تشریح اقدامات صورت گرفته برای مهار خیز چهارم کرونا در کشور از ورود محموله سنگین واکسن کرونا به کشور طی امشب اطلاع داد.

ورود محموله سنگین واکسن کرونا به کشور؛ امشب

سعید نمکی در گفت وگوی زنده تلویزیونی گفت: از مردم عزیز که در شب های قدر و ایام عید فطر چه در برگزاری مراسم با اجرای پروتکل ها و چه در عید فطر با برگزاری نماز همراهی کردند، تشکر ویژه می کنم. به خصوص در بعضی استان ها مانند استان خوزستان که همراهی شد و مهمانی هایی که هر ساله شیوخ منطقه برگزار می کردند، سال جاری حرف های ما را گوش کردند و تعداد قابل توجهی این اقدام را انجام ندادند و مهمانی برگزار نکردند، البته اندکی هم این اقدام را انجام دادند. از روحانیت اهل تسنن تشکر می کنم که در استان های سنی نشین ما به خوبی توصیه های بهداشتی را در برگزاری مراسم عید فطر و نماز رعایت کردند.

وی اضافه نمود: یکی از سهمگین ترین امواج اپیدمی را خوشبختانه با لطف خدا و کوشش شبانه روزی همکارانمان پشت سر گذاشتیم. در طول ابتلا به اپیدمی با ویروس انگلیسی اعم از مرفه و فقیر نبود که در همان هفته و ماه اول مشکل تخت بیماری پیدا ننمایند. خوشبختانه در کل کشور ما منحنی سر به فرود آورده است.

وی اضافه نمود: پیش از گرفتاری سراسری ما چند روش را انتخاب کردیم؛ اولا به همه استان ها ابلاغ کردیم که بیماران الکتیو و غیراورژانسی بستری ننمایند، تخت های کافی داشته باشیم، اکسیژن ساز و تخت به اندازه کافی اضافه نمایند. به طوری که حدود 66 اکسیژن ساز را به سراسر کشور در طی دو هفته فرستادیم. کلینیک های سرپایی را که بخش بهداشت به عنوان یکی از مقتدرترین بخش های ماست، توانست به عنوان فیلتری عمل کند که از سرریز بیماران به بیمارستان جلوگیری کند. در عین حال بستری موقت را راه اندازی کردیم که 150 هزار بیمار با بستری موقت داروی ضدویروس دریافت کردند. در حالی که باید 150 هزار تخت را 10 روز اشغال می کردند و این در حالی بود که کل تخت های ما 140 هزار تخت بود و اگر قرار بود این افراد را پذیرا شویم، چه مسئله ای را در سرریز بیماران بیمارستانی داشتیم.

نمکی ادامه داد: قولی که دادم مبنی بر اینکه اجازه نمی دهیم هیچ بیماری پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان گردد، علی رغم هولناکی موج سنگین ویروس انگلیسی، خدا یاری کرد و شرمسار مردم نشدیم. اکنون در همه استان ها به صورت گسترده شاهد مهار بیماری هستیم و امیدواریم در استان هایی که منحنی برای خم شدن به پاین مقاومت می نماید با لطف خدا وهمت هموطنانمان شاهد این نزول قابل توجه باشیم. البته استانی که در آن منحنی هنوز سر به فرود نیاورده باشد، نداریم مگر مواردی که منحنی افقی شده است که آن هم ان شاءالله رو به نزول خواهد بود.

وی گفت: در 31 فروردین نقشه کشور سراسر آتش و قرمزی بود، اما به لطف خداوند به تدریج بهتر شد و در 25 اردیبهشت ماه می بینیم که عمده مناطق کشور از شرایط قرمز درآمدند و این نشان از یک کار گسترده تیمی و مدیریتی حساب شده است که توانست 301 شهر قرمز را در 31 فروردین به سه شهر قرمز در 25 اردیبهشت ماه تقلیل دهد و این از افتخارات نظام سلامات ماست.

وزیر بهداشت با اشاره به واکسیناسیون علیه کرونا در کشور، گفت: ما واکسیناسیون را برای همه گروه های هدف طبق سند ملی دنبال می کنیم. من از مردم خواهش می کنم که هرگز در زمینه واکسن بدون اطلاعیه های ما که رسما اعلام می گردد، به مرکزی مراجعه ننمایند. گروه های سنی را به وسیله اطلاعیه اعلام می کنیم و با یک پیامک عزیزان را به مراکز فراخوان می دهیم و افرادی که پرونده سلامت ندارند، هدایت می کنیم که چگونه در سامانه ما ثبت نام نمایند.

وی تاکید نمود: اگر کسی از گروه سنی از تزریق واکسن جا ماند، به این معنی نیست که دیگر برایش نمی زنیم، بلکه همه افرادی که از گروه های سنی قبلی باقی ماندند، حتما برایشان واکسن تزریق می کنیم. اولویت اول ما 80 سال به بالا بود، الان افراد 75 سال به بالا را آغاز کردیم. ضمن اینکه برای افراد 80 سال به بالایی که باقی مانده اند، برایشان واکسن تزریق می کنیم و به تدریج پیش می رویم.

نمکی گفت: محموله واکسن ما هم دیشب رسید و محموله سنگین تری امشب خواهد رسید و هفته آینده هم محموله ای می رسد و ان شاءالله گروه هدف مان را که افراد بالای 60 سال و بیماران خاص و صعب العلاج را تا اواخر خرداد و اوایل تیر ماه این 13 تا 14 میلیون نفری را که عامل اصلی بستری و مرگ و میر در بیمارستان ها هستند، بتوانیم واکسینه کنیم و بعد سراغ سایر افراد رویم.

وی تاکید نمود: بعضی از جوسازی ها برای تشویش اذهان مردم عزیز مطرح می گردد، ماننداینکه واکسن وارد می گردد، اما به موقع تزریق نشده و در بازار آزاد فروخته می گردد. این یک کذب 100 درصد محض است. ما به وسیله سامانه وزارت بهداشت می توانیم حتی در سطح یک روستا از یک شهرستان در یک خانه بهداشت رویم و تعیین کنیم که امروز در آنجا چند واکسن تزریق کردند، چه کسانی واکسن زدند و توسط چه کسانی تزریق شده و کد ملی فرد دریافت نماینده و کد واکسنی که تلقیح شده را داریم و امکان چنین سوءاستفاده ای مطلقا وجود ندارد.

وزیر بهداشت گفت: ممکن است در روزهای اول بعضی افراد جابجا واکسن تزریق کردند که برخورد بسیار شدید و غلیظ کردیم و این پدیده برطرف شد. خواهشم از مردم این است که به این اظهارات بی ربط گوش ندهند و بدانند که فرزندان ما در نظام سلامت، امانت داران دقیقی برای حفظ بیت المال و دفاع از سلامت مردم هستند. ما به عنوان یک رکورد جدید 162 هزار واکسن در 24 ساعت گذشته تزریق کردیم و ان شاءالله رکوردهای بالای 300 هزار تا را در روزهای آینده انجام خواهیم داد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1773

به "ورود محموله سنگین واکسن کرونا به کشور؛ امشب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود محموله سنگین واکسن کرونا به کشور؛ امشب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید