ویروس کرونا در سویه امیکرون فروکش نموده است

به گزارش مجله سلنا، تهران (پانا) - رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید با توجه به اینکه تا حدود زیادی ویروس کرونا در سویه امیکرون فروکش نموده است، مردم باید در روزهای تعطیل نوروزی و دورهمی ها هرگونه روبوسی و اجتماع بزرگ را ممنوع نمایند.

ویروس کرونا در سویه امیکرون فروکش نموده است

به گزارش ایرنا، مردم ایران در 2 سال گذشته با وجود کرونا تا به امروز 6 پیک سخت از این ویروس را پشت سر گذاشته اند و در این مدت سختی های زیادی به واسطه ابتلا به کرونا و حتی مرگ کشیده اند و اکنون که فرایند نزولی در ابتلا، بستری و مرگ ناشی از کرونا را شاهد هستیم ممکن است مردم دیگر آنگونه که باید پروتکل های بهداشتی را رعایت ننمایند که نمونه آن می تواند در عید نوروز 1401 نمایان گردد.

به همین علت بسیاری از متخصصان امر برای جلوگیری از وقوع احتمالی پیک تازه یا افزایش بار بستری در بیمارستان ها هشدارهایی برای رعایت بیشتر دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی به ویژه رعایت فاصله گذاری اجتماعی، دوری از اجتماعات بزرگ، دورهمی های بزرگ خانوادگی و استفاده از فضای آزاد بجای خانه برای دورهمی ها تاکید دارند.

کرونا در این 2 سال گذشته به حدی شدت داشته است که مردم در دو نوروز 1399 و 1400 دورهمی آنچنانی نداشتند و اکنون که فرایند نزولی این ویروس در کشور ادامه دارد ممکن است مردم در تعطیلات عید باستانی نوروز 1401 به دورهمی های بزرگ و اجتماعات آنچنانی تن دهند که ممکن است بسیار خطرناک باشد چون هنوز سویه امیکرون فروکش نکرده است.

حتی ممکن است یه سهل انگاری کوچک منجر به افزایش فرایند ابتلا و بستری در جامعه گردد که توصیه می گردد در دید و بازدیدها حتما تمام پروتکل های بهداشتی را به خوبی رعایت نمایند زیرا این زنگ خطری برای همه خواهد بود.

اکنون افول امیکرون است

علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره گفت: در حال حاضر افول سویه امیکرون در کشور را شاهد هستیم که امیدواریم دیگر شاهد پیک های بعدی نباشیم اگرچه به طور یقین بخاطر واکسینه نشدن جمعیت زیادی از دنیا احتمال شیوع سویه های تازه هم وجود دارد.

وی اعلام نمود: برای دورهمی های ایام نوروز مردم باید به شدت پروتکل های بهداشتی را به صورت جدی رعایت نمایند، با توجه به اینکه ساده انگاری پس از نزولی شدن پیک ششم بسیار موضوع حساس و جدی است، پس نباید به این قضیه دامن بزنند چون ممکن است شدت شیوع در تجمع و دورهمی ها افزایش یابد.

ناجی ادامه داد: چون اکنون کشور در افت پیک ششم است، تجمعات موجب انتقال بیشتر ویروس از سوی همه افراد به ویژه افراد واکسن نزده می گردد و افراد حساسی ممکن است عفونت را از دیگران بگیرند، پس باید توصیه های لازم در این زمینه رعایت گردد.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: با توجه به اینکه مردم پس از 2 سال شیوع کرونا از این شرایط خسته شده اند نمی توان به مردم گفت که دورهمی و عید دیدنی نداشته باشید اما توصیه ما داشتن دورهمی با تعداد کم افراد، با محیطی دارای تهویه مناسب و رعایت تمام پروتکل های بهداشتی است.

وی گفت: همین دید و بازدید های عیدی را هم مردم با شرایط خاص باید داشته باشند اگر در محیط آزاد همدیگر را ببینند که شرایط بهتر است چون در فضای بسته امکان انتقال بیشتر است و اگر میهمانی ها با تعداد افراد کمتر باشند نیز می توان از انتقال ویروس تا حدود زیادی جلوگیری کرد.

توصیه ما داشتن دورهمی با تعداد کم افراد، با محیطی دارای تهویه مناسب و رعایت تمام پروتکل های بهداشتی است.

ناجی از مردم خواست تا جایی که امکان دارد در دید و بازدیدهای عید و دورهمی ها روبوسی ننمایند و همچنان رعایت فاصله گذاری اجتماعی را داشته باشند تا ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی ایام تعطیلات نوروزی در سال 1401 نیز به خوبی و به دور از شیوع ویروس در میان اعضای خانواده ها باشد.

سیر نزولی امیکرون در کشور تا اواسط فروردین

وی تاکید نمود: در حال حاضر کشور ایران در مرحله افت پیک سویه امیکرون قرار گرفته است و این پیک نزولی در تعداد موارد بستری، ابتلا و فوت به خوبی قابل مشاهده است که ممکن است تا اواسط فروردین ماه این موضوع ادامه دار باشد.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد: فرایند نزولی واریانت امیکرون به احتمال قوی تا فروردین ماه پایین تر خواهد آمد البته باید احتیاط لازم از سوی مردم در ایام تعطیلات نوروزی انجام گردد چون مسافرت های نوروزی ممکن است به این موضوع دامنه بدهد و این واریانت ادامه دار باشد.

وی اعلام نمود: اکنون کشور در یک سیر نزولی قرار گرفته است حالا که در این موقعیت هستیم باید مردم را به زدن واکسن تشویق کرد البته واکسن دز بوستر یا یادآور به عنوان مهمترین واکسن برای گریز از این شرایط است، اگرچه باید کسانی که هنوز برای تزریق واکسن دز اول و دوم ترغیب نشده اند، این شرایط را مشاهده نمایند و نسبت به واکسینه شدن خود اقدام نمایند.

وی ادامه داد: واریانت امیکرون نشان داد که واکسن زدن با درصد زیادی مانع ابتلای شدید یا مرگ افراد واکسینه شده می گردد پس بهتر است کسانی که هنوز هیچ اقدامی برای واکسینه شدن نکرده اند این مسایل را به خوبی مشاهده نمایند تا خود و دیگران را با گرفتار امیکرون یا سویه های دیگر ننمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 خرداد 1401 بروزرسانی: 22 خرداد 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2193

به "ویروس کرونا در سویه امیکرون فروکش نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا در سویه امیکرون فروکش نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید