ویروس کرونا می تواند از راه گوش وارد بدن گردد؟

به گزارش مجله سلنا، یک متخصص گوش، حلق و بینی گفت: تا به امروز شواهدی مبنی بر انتقال کرونا به وسیله گوش وجود ندارد، اما از نظر تئوری، احتمال انتقال ویروس به وسیله گوش در بیماران دارای بیماری مزمن گوش میانی وجود دارد.

ویروس کرونا می تواند از راه گوش وارد بدن گردد؟

به گزارش ایسنا، دکتر شقایق ابراهیم نژاد، با اشاره به راه های انتقال شیوع کرونا، اظهار کرد: راه اصلی انتقال ویروس کرونا به وسیله مخاط بینی و حلق (دهان) است، اما تا به امروز شواهدی مبنی بر انتقال این ویروس به وسیله گوش وجود ندارد.

وی در مورد انتقال کرونا به وسیله تماس دست های آلوده با گوش، اضافه کرد: تا به امروز ابتلا به کرونا به وسیله دست زدن به گوش گزارش نشده و گوش به عنوان منشاء انتقال بیماری مطرح نشده است.

ابراهیم نژاد در مورد اینکه گوش درد نیز یکی از علائم کرونا است یا خیر، اعلام کرد: گوش درد یک علامت غیراختصاصی است و اگر مجموعه علائم کرونا همراه با گوش درد باشد می تواند شک ما را مبنی بر ابتلای یک فرد به کرونا افزایش دهد، اما دلیلی برای اینکه بگوییم تنها گوش درد علامت ابتلا به کرونا است، وجود ندارد.

این متخصص گوش، حلق و بینی، مطرح نمود: بیماران مبتلا به بیماری مزمن گوش میانی مانند پارگی پرده گوش هستند باید مراقبت بیشتری داشته باشند، زیرا از نظر تئوری، احتمال انتقال کرونا به وسیله گوش در این افراد وجود دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: مراقبت این افراد با افراد دیگر تفاوت ندارد و تنها باید مانند همواره از ورود آب به گوش جلوگیری نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1045

به "ویروس کرونا می تواند از راه گوش وارد بدن گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا می تواند از راه گوش وارد بدن گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید